Uluslararası Ağır Yük Taşımacılığı hakkında bilmeniz gerekenler ,

 

Öncelikle malzemelerinizin taşınması için uygun ekipman secimi gereklidir.

Ekipman seçiminden sonra güzergah ve geçeceği ülkelerin yol durumları göz önüne alınmalıdır. Uluslararası Ağır Yük Taşımacılığı taşıyıcı firmalar genellikle herşey dahil fiyat talebini iletebilirler.

Genellikle Taşıyıcı firmalar güzergah olarak karayolu nakliyesi veya denizyolu (roro) nakliyesi seçebilirler . Son zamanlarda Multimodal ( Aktarmalı ) Taşımalarda söz konusudur.

 

Ağır yükler fabrika / depo / saha gibi yükleme noktalarından uygun ekipmanlar ile ( vinç , forklift , reachtruck ) gibi yüklendikten sonra mutlaka lashing ( sabitleme ) yapılmadır. Yol boyunca hem Taşıyıcının güvenliği hemde malzemenin güvenliği ve yol boyunca seyir halindeki diğer araçlarının güvenliği lashing ile sağlanmalıdır.

 

Lashing malzemeleri ; Avrupa standartlarına uygun spanzet , zincir , gergi kayışı , bağlantı aparatı ile mümkündür. Taşıyıcı firmaların çoğunluğunda bu malzemeler bulunmaktadır. Özelllikle istenilen bir malzeme var ise gönderici / alıcı konu hakkında taşıyıcıya gereken bilgiyi vermelidir. Uluslararası Ağır Yük Taşımacılığı‘nda en önemli hususlardan birisi de doğru ekipman secimidir.

Gerek ithalat gerekse ihracat ağır yüklemelerinde evraksal kısım çok önemlidir. eksik malzeme ile taşıyıcı firmalar gereken yol izin müsadelerini alamamaktadır. ATR , COO , EUR1 gibi evraklar hem alıcının hemde göndericinin sorumluluğundadır. Gerekirse taşıyıcı firmalar Uluslararası Ağır Yük Taşımacılığı’ nda kullandığı acentalarına belirli bir ücret karşılşığı bu evrakları düzenletebilir.

 

Daha fazla bilgi için iletişim kısmından bizler ile irtibata geçebilir , Ağır Nakliye , Uluslararası Ağır Yük Taşımacılığı , Gabari dışı Taşımacılık , Lowbed Taşımacılığı , Havuzlu Lowbed Nakliyesi konularında uzman kadromuzdan destek alabilirsiniz .